ela123
Administrator
![Administrator Administrator](http://img156.imageshack.us/img156/2295/administrator025rj1za3.gif)
Dołączył: 13 Lip 2006
Posty: 245
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 5/5 Skąd: Rzeszów Płeć:
|
Wysłany: Pon 9:38, 17 Lip 2006 Temat postu: Wartości rytmiczne |
|
|
No więc wyjaśnie tutaj kilka wartości rytmicznych. Zaczne od całej nuty.
Na obrazkach będa umieszczane również pauzy liczace sie na tyle samo co dana wartośc nuty.
cała nuta-dzieli się na dwie półnuty, cztery ćwierćnuty, osiem ósemek itd. i jest oznaczana za pomocą owalnej niewypełnionej główki bez laski. Czasem całej nuty używa się do oznaczenia wartości rytmicznej o czasie trwania jednego taktu, nawet jeśli z metrum wynika inna jego długość. Liczy sie ona na 4.
półnuta- oznaczana jest jako owalna niewypełniona główka z laską, zasadniczo z prawej strony skierowaną w górę dla nut położonych poniżej trzeciej linii, a w dół z lewej strony dla nut położonych na trzeciej linii lub wyżej. Liczy sie ona na 2.
ćwierćnuta-oznaczana jest jako owalna wypełniona główka zasadniczo z laską z prawej strony skierowaną w górę dla nut położonych poniżej trzeciej linii lub w dół z lewej strony dla nut położonych na trzeciej linii lub wyżej.Pauza ćwierćnutowa oznacza ciszę trwającą tyle, co ćwierćnuta. Liczy sie na 1.
ósemka-zapisywana jako owalna, zaczerniona główka z prostą pionową laską i jedną chorągiewką.
Ósemki poniżej trzeciej linii z zasady zapisuje się w ten sposób, że laski znajdują się po prawej stronie główki i skierowane są do góry. Od trzeciej linii wzwyż laski umieszcza się po lewej stronie główki i skierowane są one w dół. Chorągiewki zawsze umieszcza się po prawej stronie kreski.
Jeśli kilka ósemek sąsiaduje ze sobą można je połączyć w grupę za pomocą pojedynczej belki. Rysunek poniżej.
szensastka- Szesnastka przedstawiana jest jako owalna, zaczerniona główka z laską oraz podwójną chorągiewką.
Szesnastki poniżej trzeciej linii z zasady zapisuje się w ten sposób, że laski znajdują się po prawej stronie główki i skierowane są do góry. Od trzeciej linii wzwyż laski umieszcza się po lewej stronie główki i skierowane są one w dół. Chorągiewki zawsze umieszcza się po prawej stronie kreski.
Jeśli kilka szesnastek sąsiaduje ze sobą, można je połączyć w grupę za pomocą podwójnej belki. Obrazek poniżej.
trzydziestodwójka-poniżej trzeciej linii z zasady zapisuje się w ten sposób, że laski znajdują się po prawej stronie główki i skierowane są do góry. Od trzeciej linii wzwyż laski umieszcza się po lewej stronie główki i skierowane są one w dół. Chorągiewki zawsze umieszcza się po prawej stronie kreski. Jeśli kilka trzydziestodwójek sąsiaduje ze sobą, można je połączyć w grupę za pomocą potrójnej belki.
Post został pochwalony 0 razy
|
|